Refurb Victorian Radiator Cover White 1020mm x 180mm x 800mm (354LT)
This white Victorian radiator cabinet features diagonal slats for ventilation, providing airflow while concealing outdated radiators. Constructed from MDF with a matt paint finish, it offers a smooth, durable surface that complements both traditional and modern interiors. The fixed design improves safety by reducing contact with hot or sharp edges and provides a practical top surface for ornaments or light storage. Suitable for radiators up to 925mm wide, 757mm high and 99mm deep, it can be installed as base-standing or wall-hung, making it a reliable solution for domestic heating spaces.
- Easy Assembly
- MDF Construction
- Matt Finish
- Smooth Finish
- Base Standing or Wall Hung Installation
- Fixed
- Diagonal Slats for Effective Airflow
View all: Unbranded Radiator Covers
This white Victorian radiator cabinet features diagonal slats for ventilation, providing airflow while concealing outdated radiators. Constructed from MDF with a matt paint finish, it offers a smooth, durable surface that complements both traditional and modern interiors. The fixed design improves safety by reducing contact with hot or sharp edges and provides a practical top surface for ornaments or light storage. Suitable for radiators up to 925mm wide, 757mm high and 99mm deep, it can be installed as base-standing or wall-hung, making it a reliable solution for domestic heating spaces.
- Easy Assembly
- MDF Construction
- Matt Finish
- Smooth Finish
- Base Standing or Wall Hung Installation
- Fixed
- Diagonal Slats for Effective Airflow
View all: Unbranded Radiator Covers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Brand | Unbranded |
| Colour | White |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Plumbing) | MDF Construction |
| Easy Assembly | Easy Assembly |
| Finish | Matt Finish |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Internal Depth | 130 mm |
| Internal Height | 782 mm |
| Internal Width | 1002 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Mount Type | Base Standing or Wall Hung Installation |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 180 mm |
| Product Height | 800 mm |
| Product Type | Radiator Cover |
| Product Width | 1020 mm |
| Total Product Weight | 12.61 kg |