Refurb Titan TTI854PRW 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion TXP Cordless Backpack Sprayer 16Ltr (763FC)
For use with water-based solutions of insecticides, fungicides, weed killers and fertilisers. Features tough, highly solvent-resistant seals. Battery power ensures pressurised spraying at the push of a button, saving time. Long hose allows for flexibility when using in hard to reach areas.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- 16Ltr Plastic Tank
- Fibreglass Straight Shaft
- Ergonomic Adjustable Handle
- Manual Trigger
- 4 Settings
- Spray Width: 1.5m
- Adjustable Shoulder Straps
View all: Titan Pressure Sprayers
For use with water-based solutions of insecticides, fungicides, weed killers and fertilisers. Features tough, highly solvent-resistant seals. Battery power ensures pressurised spraying at the push of a button, saving time. Long hose allows for flexibility when using in hard to reach areas.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- 16Ltr Plastic Tank
- Fibreglass Straight Shaft
- Ergonomic Adjustable Handle
- Manual Trigger
- 4 Settings
- Spray Width: 1.5m
- Adjustable Shoulder Straps
View all: Titan Pressure Sprayers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | TXP |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Ergonomic Adjustable Handle |
| Hose Length | 1.7 m |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | 1.4 Ltr/min |
| Max. Spray Distance | 6 m |
| Max. Spray Pressure | 4.5 bar |
| Model No | TTI854PRW |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| No. of Settings | 4 |
| Nozzle Type | 4-in-1 Nozzle |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Depth | 203 mm |
| Product Height | 341 mm |
| Product Type | Backpack Sprayer |
| Product Width | 319 mm |
| Resistant Type | Corrosion-Resistant |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spray Width | 1.5 m |
| Suitable Liquids | Chemicals |
| Tank Capacity | 16 Ltr |
| Tool Weight with Battery | 4.1 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Backpack sprayer, 18V battery, charger, adjustable padded straps and nozzles (cone, dual, shower and fan).