Refurb Titan TTI827HDC 45cm 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion TXP Cordless Hedge Trimmer (626RY)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Cordless hedge trimmer suitable for regular garden use. Features dual-action blades for smooth cutting and quick-stop blade brake. Includes blade tip protector, which protects blade from wear and tear when working with hard surfaces. Ergonomically designed soft-grip for comfort and safety.
- 45cm Blade
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 1 Year Guarantee
- 20mm Cutting Capacity
- 18V
- 60min Charge Time
- Tip Protector
View all: Titan Hedge Trimmers
Cordless hedge trimmer suitable for regular garden use. Features dual-action blades for smooth cutting and quick-stop blade brake. Includes blade tip protector, which protects blade from wear and tear when working with hard surfaces. Ergonomically designed soft-grip for comfort and safety.
- 45cm Blade
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 1 Year Guarantee
- 20mm Cutting Capacity
- 18V
- 60min Charge Time
- Tip Protector
View all: Titan Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | TXP |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 45 cm |
| Cutting Capacity | 20 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Standard |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TTI827HDC |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 85 cm |
| Product Type | Hedge Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 2 kg |
| Vibration Level | 1.7 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
TTI827HDC, 2.0Ah battery, charger, blade sheath and safety guard.