Refurb Titan Cordless Window Vacuum (788LT)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Lightweight and rechargeable hand-held vacuum. Provides quick, streak-free cleaning of flat surfaces such as windows, tiles, worktops and mirrors. Cleans up to 120m² per charge. Quick and easy to empty. Supplied with a microfibre cloth.
- Battery Lasts up to 30 Mins
- 280mm Working Width
- 150ml Tank Capacity
- Can be used Upright Only
- Streak-Free Finish
View all: Titan Window Vacuums
Lightweight and rechargeable hand-held vacuum. Provides quick, streak-free cleaning of flat surfaces such as windows, tiles, worktops and mirrors. Cleans up to 120m² per charge. Quick and easy to empty. Supplied with a microfibre cloth.
- Battery Lasts up to 30 Mins
- 280mm Working Width
- 150ml Tank Capacity
- Can be used Upright Only
- Streak-Free Finish
View all: Titan Window Vacuums
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Rechargeable Li-Ion Battery Supplied |
| Battery Run Time | 30 Mins |
| Brand | Titan |
| Charge Time | 70 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Type | Rechargeable Battery-Operated |
| Product Height | 340 mm |
| Product Type | Window Vacuum |
| Sound Pressure Level | 65 dB |
| Tank Capacity | 150 ml |
| Tool Weight with Battery | 0.79 kg |
| Working Width | 280 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Window vac, microfibre cloth, microfibre cloth holder, spray bottle and charger adaptor.