Refurb Titan 18V 1 x 5.0Ah Li-Ion TXP Brushless Cordless 34cm Lawn Mower (352LT)
The Titan 18V cordless lawnmower is a brushless electric mower designed for regular maintenance of small to medium lawns up to 250m². Supplied with a 5.0Ah Li-ion TXP battery and charger, it delivers consistent cutting performance with reduced vibration. The 34cm steel blade, six cutting heights from 25–75mm and mulching facility support controlled grass management. Close-edge mowing improves results along borders, while the 35L grass bag with fill indicator helps minimise interruptions. A practical cordless lawnmower for trade and domestic grounds work.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- 6 Cutting Heights (25-75mm)
- 35Ltr Grass Bag
- 60min Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: Titan Lawn Mowers
The Titan 18V cordless lawnmower is a brushless electric mower designed for regular maintenance of small to medium lawns up to 250m². Supplied with a 5.0Ah Li-ion TXP battery and charger, it delivers consistent cutting performance with reduced vibration. The 34cm steel blade, six cutting heights from 25–75mm and mulching facility support controlled grass management. Close-edge mowing improves results along borders, while the 35L grass bag with fill indicator helps minimise interruptions. A practical cordless lawnmower for trade and domestic grounds work.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- 6 Cutting Heights (25-75mm)
- 35Ltr Grass Bag
- 60min Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: Titan Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | TXP |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 34 cm |
| Cutting Blade Type | Steel Blade |
| Cutting Height Range | 25-75 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 35 Ltr |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | TTI1190LWM |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 90 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 250m² |
| Tool Weight with Battery | 13.22 kg |
| Vibration Level | 1.28 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgestraat 175, E,, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Lawnmower, 18V 5Ah battery, and charger.