Refurb Titan 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion Cordless 15cm Chainsaw (296LT)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product. Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Compact, lightweight chainsaw with 15cm guide length, offers cutting up to 11cm diameter. Ideal for use as a pruning saw and smaller garden chainsaw jobs. Delivers up to 70 cuts of branches at 50mm diameter. Part of the Titan TXP battery platform.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- 15cm Bar
- Mac Allister Full-Complement Low-Profile Chain
- Low-Kickback Braking System
- Adjustable
- No Lubrication Required
- 1 Year Guarantee
View all: Titan Chainsaws
Compact, lightweight chainsaw with 15cm guide length, offers cutting up to 11cm diameter. Ideal for use as a pruning saw and smaller garden chainsaw jobs. Delivers up to 70 cuts of branches at 50mm diameter. Part of the Titan TXP battery platform.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 60min Charge Time
- 15cm Bar
- Mac Allister Full-Complement Low-Profile Chain
- Low-Kickback Braking System
- Adjustable
- No Lubrication Required
- 1 Year Guarantee
View all: Titan Chainsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustability | Adjustable |
| Bar Length (Imperial) | 5.9 " |
| Bar Length (Metric) | 15 cm |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | None |
| Brand | Titan |
| Brushless | Brushed |
| Chain Gauge (Imperial) | 0.043 " |
| Chain Gauge (Metric) | 1.1 mm |
| Chain Pitch | ¼" " |
| Chain Speed | 3.7 m/sec |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Mini |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| No. of Drive Links | 7 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Chainsaw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 1.9 kg |
| Vibration Level | 1.46 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
Product Contents
Chainsaw, 2.0Ah battery and charger.