Refurb Swirl Tarn Rear-Fed Exposed Chrome Mixer Shower (417CX)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Manual mixer shower with multi-layer chrome plating for corrosion prevention. Easy to clean.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 4.7Ltr/min at 0.2bar
- Manual Lever Control
- 1 Year Guarantee
- Manual Temperature Control
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Ceramic Cartridge
View all: Swirl Showers
Manual mixer shower with multi-layer chrome plating for corrosion prevention. Easy to clean.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 4.7Ltr/min at 0.2bar
- Manual Lever Control
- 1 Year Guarantee
- Manual Temperature Control
- Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Ceramic Cartridge
View all: Swirl Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Swirl |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 28.9 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 4.7 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.2 bar |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Tarn |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 138 mm |
| Product Height | 113 mm |
| Product Type | Mixer Shower |
| Product Width | 200 mm |
| Range Name | Tarn |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 75 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Total Product Weight | 1.84 kg |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Shower valve, lever handle, mounting bracket, flanges (2), fixing kit, 1.5m stainless steel shower hose, riser rail and handset.