Refurb STIHL SHA 56 36V Li-Ion AK System Brushless Cordless Vacuum Shredder/ Leaf Blower - Bare (787YM)
Battery-powered 2-in-1 vacuum shredder/leaf blower designed for vacuuming leaves and hedge cuttings, or gathering leaves and debris into piles. Converts quickly and easily between vacuum shredder and leaf blower, without the need for tools. A metal shredder blade on the fan wheel reduces material volume when in vacuum mode. Features variable speed trigger for control of suction and blowing force, specially angled handle for comfortable use and padded adjustable shoulder strap to support the machine during use. in shredder or blower mode. Recommended for use with AK 20 battery (sold separately). Part of the STIHL AK system.
- 40Ltr Collection Bag Capacity
- Airflow Volume: 510m³/hr
- Airflow Speed: 47 (blower)mph
- Sound Level: 83/81dBA
- Suction: 0.8 m/s² /Blower: 1.1m/s² Vibration Level
- Shoulder Strap
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Blowers & Garden Vacs
Battery-powered 2-in-1 vacuum shredder/leaf blower designed for vacuuming leaves and hedge cuttings, or gathering leaves and debris into piles. Converts quickly and easily between vacuum shredder and leaf blower, without the need for tools. A metal shredder blade on the fan wheel reduces material volume when in vacuum mode. Features variable speed trigger for control of suction and blowing force, specially angled handle for comfortable use and padded adjustable shoulder strap to support the machine during use. in shredder or blower mode. Recommended for use with AK 20 battery (sold separately). Part of the STIHL AK system.
- 40Ltr Collection Bag Capacity
- Airflow Volume: 510m³/hr
- Airflow Speed: 47 (blower)mph
- Sound Level: 83/81dBA
- Suction: 0.8 m/s² /Blower: 1.1m/s² Vibration Level
- Shoulder Strap
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 47 (blower) mph |
| Bare Unit Product Type | Blower-Vacuum |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | AK System |
| Brand | STIHL |
| Brushless | Brushless |
| Castor/Wheel Type | Without Wheels |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | SHA 56 |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| Mulching Ratio | 0:0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Type | Vacuum Shredder/ Leaf Blower |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. (UK-STAFFORD-REPAIR-SERVICECENTER@iforcegroup.com) |
| Repair Service Contact | 01785 338985 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 83/81 dBA |
| Tool Weight without Battery | 4.2 kg |
| Vac Collection Capacity | 40 Ltr |
| Vibration Level | Suction: 0.8 m/s² /Blower: 1.1 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |