Refurb STIHL RE 90 130bar Electric Pressure Washer 2.1kW 220-230V (314LT)
Electric pressure washer with durable aluminium pump head for quick cleaning jobs around the home and garden. Features spray lance, with quick-release coupling to the hose for easy set-up, and adjustable fan jet nozzle. Accessories can be stored on the machine and a hose hook allows for neat hose storage. Supplied with a cleaning agent spray set.
- 2.1kW Motor
- 440Ltr/hr Max. Flow Rate
- 6m High-Pressure Hose
- Push-Button Start / Stop
- Fan Jet & Rotary Nozzle
- Integrated Water Filter
- On-Board Accessory Storage
- 1 Year Guarantee
View all: STIHL Pressure Washers
Electric pressure washer with durable aluminium pump head for quick cleaning jobs around the home and garden. Features spray lance, with quick-release coupling to the hose for easy set-up, and adjustable fan jet nozzle. Accessories can be stored on the machine and a hose hook allows for neat hose storage. Supplied with a cleaning agent spray set.
- 2.1kW Motor
- 440Ltr/hr Max. Flow Rate
- 6m High-Pressure Hose
- Push-Button Start / Stop
- Fan Jet & Rotary Nozzle
- Integrated Water Filter
- On-Board Accessory Storage
- 1 Year Guarantee
View all: STIHL Pressure Washers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | STIHL |
| Cable Length | 5 m |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Length | 6 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 40 °C |
| Maximum Bar Pressure | 130 bar |
| Model Name/No | RE 90 |
| Nozzle Type | Fan Jet & Rotary Nozzle |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 2.1 kW |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-230 V |
| Pressure Washer Flow Rate | 440 Ltr/hr |
| Pressure Washer Use | Domestic |
| Product Type | Pressure Washer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Total Product Weight | 8 kg |
Product Contents
RE 90 pressure washer, spray lance, rotary nozzle, fan jet nozzle, high pressure hose (6m) and cleaning agent spray set.