Refurb STIHL HTA 50 36V Li-Ion AK System Brushless Cordless 25cm Pole Pruner - Bare (444YM)
Lightweight pole pruner designed for pruning, cutting and maintaining high branches and trees in home gardens. Features an overall length of 280cm, extendable by 50cm with a shaft extension (sold separately), a 25cm (10") guide bar and a 1/4" pitch PM3 saw chain for powerful cutting performance. Cuts branches 5-12cm in diameter. Also features a branch hook for pulling down cut branches with ease, an inspection window on the cutting head oil tank and detachable shaft for easy storage. Suitable for working in medium to large gardens. Recommended for use wth AK 20 battery (sold separately).
- 25cm Bar
- STIHL Full-Complement Low-Profile Chain
- Without Harness
- Automatic Chain Lubrication
- 1 Year Guarantee
- Part of the STIHL AK System
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Chainsaws
Lightweight pole pruner designed for pruning, cutting and maintaining high branches and trees in home gardens. Features an overall length of 280cm, extendable by 50cm with a shaft extension (sold separately), a 25cm (10") guide bar and a 1/4" pitch PM3 saw chain for powerful cutting performance. Cuts branches 5-12cm in diameter. Also features a branch hook for pulling down cut branches with ease, an inspection window on the cutting head oil tank and detachable shaft for easy storage. Suitable for working in medium to large gardens. Recommended for use wth AK 20 battery (sold separately).
- 25cm Bar
- STIHL Full-Complement Low-Profile Chain
- Without Harness
- Automatic Chain Lubrication
- 1 Year Guarantee
- Part of the STIHL AK System
- Does Not Include Battery or Charger
View all: STIHL Chainsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bar Length (Imperial) | 10 " |
| Bar Length (Metric) | 25 cm |
| Bare Unit Product Type | Pole Saw |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | AK System |
| Brand | STIHL |
| Brushless | Brushless |
| Chain Gauge (Imperial) | 0.043 " |
| Chain Gauge (Metric) | 1.1 mm |
| Chain Pitch | 1/4 " |
| Chain Speed | 12.6 m/sec |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Long Reach |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | HTA 50 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No. of Drive Links | 56 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Length | 280 cm |
| Product Type | Pole Pruner |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. (UK-STAFFORD-REPAIR-SERVICECENTER@iforcegroup.com) |
| Repair Service Contact | 01785 338985 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 3.6 kg |
| Vibration Level | 1 m/s² |