Refurb STIHL HSA 26 10.8V 1 x 28Wh Li-Ion AS System Cordless Shrub & Grass Shears (381CF)
Handheld, cordless 2-in-1 tool with 2 interchangeable clip-on/off blades, for trimming small-leaved shrubs, as well as trimming grass. Blades consist of a 20cm long hedge trimming blade with teardrop-shaped teeth, designed for trimming topiary or small hedges, and a 2-12cm wide grass trimming blade for quick lawn edging. Also features LED display charge level indicator and comfortable, rubberised handle for easy use. Includes wall-mountable carry case for storage. Supplied with AS 2 battery for up to 110min working time.
- 1 x 28Wh Li-Ion Battery
- 80min Charge Time
- 120mm Blade
- 8mm Cutting Capacity
- Not Height Adjustable
- Comfort Handle
- On/Off Switch
- Tool-Free Blade Change
- No Anti-Vibration System
View all: STIHL Grass Trimmers
Handheld, cordless 2-in-1 tool with 2 interchangeable clip-on/off blades, for trimming small-leaved shrubs, as well as trimming grass. Blades consist of a 20cm long hedge trimming blade with teardrop-shaped teeth, designed for trimming topiary or small hedges, and a 2-12cm wide grass trimming blade for quick lawn edging. Also features LED display charge level indicator and comfortable, rubberised handle for easy use. Includes wall-mountable carry case for storage. Supplied with AS 2 battery for up to 110min working time.
- 1 x 28Wh Li-Ion Battery
- 80min Charge Time
- 120mm Blade
- 8mm Cutting Capacity
- Not Height Adjustable
- Comfort Handle
- On/Off Switch
- Tool-Free Blade Change
- No Anti-Vibration System
View all: STIHL Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 28 Wh |
| Battery Technology | AS System |
| Brand | STIHL |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cutting Blade Size | 120 mm |
| Cutting Capacity | 8 mm |
| Cutting Height Range | 20 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Mini |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Comfort Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | HSA 26 |
| No Load Speed | 2200 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 10.8 V |
| Product Type | Shrub & Grass Shears |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. (UK-STAFFORD-REPAIR-SERVICECENTER@iforcegroup.com) |
| Repair Service Contact | 01785 338985 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 69 dBA |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 1 kg |
| Vibration Level | 1 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
HSA 26, hedge trimming blade (20cm), grass trimming blade (2-12cm), AS 2 battery (28Wh), AL 1 charger and carry case.