Refurb Stanley FatMax Quick Access Backpack 53.7Ltr (843LT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Backpack with large open compartment for quick tool access. Includes multiple pockets, tool holders, laptop padded compartment and compartment for personal belongings like wallet, key or mobile phone. Features ergonomic air mesh padded back and padded shoulder straps for added comfort. Rigid and waterproof plastic base.
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 2 x External, 13 x Internal & 7 x Tool Pocket(s)
- Shoulder Straps & Handle
View all: FatMax Tool Backpacks
Backpack with large open compartment for quick tool access. Includes multiple pockets, tool holders, laptop padded compartment and compartment for personal belongings like wallet, key or mobile phone. Features ergonomic air mesh padded back and padded shoulder straps for added comfort. Rigid and waterproof plastic base.
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Dual Zipped Opening
- 2 x External, 13 x Internal & 7 x Tool Pocket(s)
- Shoulder Straps & Handle
View all: FatMax Tool Backpacks
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FatMax |
| Capacity | 53.7 Ltr |
| Colour | Black/Yellow |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Depth (Metric) | 230 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Height (Imperial) | 18 1/2 " |
| Height (Metric) | 470 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 25 kg |
| Model No | FMST1-80144 |
| No. of Pockets | 22 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 2 x External, 13 x Internal & 7 x Tool Pocket(s) |
| Product Type | Quick Access Backpack |
| Resistant Type | Waterproof |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Total Product Weight | 2.52 kg |
| Width (Imperial) | 15 " |
| Width (Metric) | 381 mm |