Refurb Smith & Locke 100-Hook Electronic Combination Digitally-Locked Key Cabinet (155AC)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Steel construction with plastic panel. Opens with a 3-8 digit code. Features coloured indicator lights for open door, low battery and warning message on the integrated LCD screen. Capacity to hold 100 keys.
- Suitable for Indoor Use
- 100 Hooks
- Suitable For Indoor Use
- Door Thickness 3mm
- Cabinet Body Thickness 1mm
View all: Smith and Locke Key Safes & Cabinets
Steel construction with plastic panel. Opens with a 3-8 digit code. Features coloured indicator lights for open door, low battery and warning message on the integrated LCD screen. Capacity to hold 100 keys.
- Suitable for Indoor Use
- 100 Hooks
- Suitable For Indoor Use
- Door Thickness 3mm
- Cabinet Body Thickness 1mm
View all: Smith and Locke Key Safes & Cabinets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 4 x AA Batteries Required |
| Brand | Smith and Locke |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| No. Hooks | 100 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 70 mm |
| Product Height | 665 mm |
| Product Type | Digitally-Locked Key Cabinet |
| Product Width | 426 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Total Product Weight | 18.5 kg |
| Unlocking Mechanism | Electronic Combination |
| Waterproof | Not Water-Resistant |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |