Refurb Sanus TV Wall Bracket Tilt 47-90" (952LT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Tilt wall mount. Black finish. Tilt degree ±15°. Slide TV side-to-side for good positioning on the wall, even with off-centre wall studs.
- For 47-90" Screens
- Maximum Supporting Weight 59kg
- Quick-Release Locking Mechanism
- 1 Year Guarantee
- Aluminium & Steel Construction
- For Internal Use
- Effortless Tilting
- Post-Installation Micro Adjustment
- Innovative Safety Latch
- Slide TV side-to-side for perfect positioning on the wall
View all: Sanus TV Brackets
Tilt wall mount. Black finish. Tilt degree ±15°. Slide TV side-to-side for good positioning on the wall, even with off-centre wall studs.
- For 47-90" Screens
- Maximum Supporting Weight 59kg
- Quick-Release Locking Mechanism
- 1 Year Guarantee
- Aluminium & Steel Construction
- For Internal Use
- Effortless Tilting
- Post-Installation Micro Adjustment
- Innovative Safety Latch
- Slide TV side-to-side for perfect positioning on the wall
View all: Sanus TV Brackets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Tilt |
| Bracket Size | 47-90 " |
| Bracket Size Band | Up to 90 " |
| Brand | Sanus |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Ironmongery) | Aluminium & Steel |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 59 kg |
| Min-Max. Vesa Compatibility Range | 75 x 75 to 650 x 405mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | TV Wall Bracket |
| Projection From Wall | 52 mm |
| Suitable Use Type | For Internal Use |
| z1 - UK Manufacturer Name | Starlink Holding Technology Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit C, Island Road, Reading, Berkshire, RG2 0RP |
| z4 - EU Manufacturer Name | Legrand AV Division, EMEA Office |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Franklinstraat 14, 6003 DK Weert, Weert, 6003 DK, Netherlands |
Product Contents
Bracket and fixings.