Refurb Mira Realm ER Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Shower (753LF)
Classically designed mixer shower with elegant lines, rigid riser and 21cm deluge shower head. Single, easy to use control for start/stop and temperature. Thermostatic temperature stability keeps showering safe for all the family. Maximum temperature stop for increased safety. Magni-Flo technology provides excellent flow rates, even at low pressure. Rub-clean nozzles for easy limescale removal. Traditional styling with modern showering technology and performance.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 4.8Ltr/min at 0.1bar
- Sequential Control
- 1 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- 21cm Deluge Shower Head
View all: Mira Showers
Classically designed mixer shower with elegant lines, rigid riser and 21cm deluge shower head. Single, easy to use control for start/stop and temperature. Thermostatic temperature stability keeps showering safe for all the family. Maximum temperature stop for increased safety. Magni-Flo technology provides excellent flow rates, even at low pressure. Rub-clean nozzles for easy limescale removal. Traditional styling with modern showering technology and performance.
- Suitable for All Plumbing Systems
- Delivers 4.8Ltr/min at 0.1bar
- Sequential Control
- 1 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- 21cm Deluge Shower Head
View all: Mira Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mira |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 43 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 33.9 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5.0 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 4.8 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Realm ER |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150-153 mm |
| Product Depth | 137 mm |
| Product Height | 89 mm |
| Product Type | Shower |
| Product Width | 153 mm |
| Range Name | Realm |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 210 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 1.7 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kohler Mira Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Cromwell Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL52 5EP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | askus@mirashowers.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kohler France S.A.S |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 30 Boulevard de la Bastille, Paris, 75012, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerserviceeire@mirashowers.com |
Product Contents
Mixer shower with valve, rigid riser and shower head.