Refurb Milwaukee M18FMCS-0 FUEL 150mm 18V Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Circular Saw - Bare (507PT)
Integrates Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence system to deliver excellent power, run time and durability. Features 57mm cutting capacity, slim, full-metal motor housing and variable speed. Solid metal rafter hook enables easy jobsite storage. LED work light. Compatible with all Milwaukee M18 batteries (sold separately).
- Max. Cut: 57mm
- 34-Tooth Blade Included
- Die-Cast Magnesium Alloy Base & Black Nylon Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Parallel Fence
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Circular Saws
Integrates Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence system to deliver excellent power, run time and durability. Features 57mm cutting capacity, slim, full-metal motor housing and variable speed. Solid metal rafter hook enables easy jobsite storage. LED work light. Compatible with all Milwaukee M18 batteries (sold separately).
- Max. Cut: 57mm
- 34-Tooth Blade Included
- Die-Cast Magnesium Alloy Base & Black Nylon Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Parallel Fence
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Circular Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bevel Angles | 0 ° |
| Blade Description | Blade Included |
| Blade Diameter | 150 mm |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cutting Depth Capacity | 57 mm |
| Disc Bore Size | 20 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 57 mm |
| Model No | M18FMCS-0 FUEL |
| No Load Speed | 3900 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Number of Teeth | 34 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 311 mm |
| Product Type | Circular Saw |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 2.1 kg |
Product Contents
M18FMCS-0.