Refurb Milwaukee M18 CHD-402C FUEL 3.5kg 18V 2 x 4.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless SDS Plus Drill (498RY)
High performance 4-mode D-handle SDS Plus hammer drill incorporating a Powerstate brushless motor for more power and longer motor life. RedLink Plus intelligence system delivers advanced digital overload protection and enhances performance under load. In-line ergonomics provide extended reach for overhead and downward drilling applications. RedLithium-Ion battery pack with fade-free performance to deliver more run time and work over pack life. Flexible battery system emans the M18 batteries work with all M18 tools in the range. Supplied with blow-moulded case.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.3J
- Low Vibration
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Single-Speed & Reverse
View all: Milwaukee SDS Drills
High performance 4-mode D-handle SDS Plus hammer drill incorporating a Powerstate brushless motor for more power and longer motor life. RedLink Plus intelligence system delivers advanced digital overload protection and enhances performance under load. In-line ergonomics provide extended reach for overhead and downward drilling applications. RedLithium-Ion battery pack with fade-free performance to deliver more run time and work over pack life. Flexible battery system emans the M18 batteries work with all M18 tools in the range. Supplied with blow-moulded case.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 80min Charge Time
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.3J
- Low Vibration
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Single-Speed & Reverse
View all: Milwaukee SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 26 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 30 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 80 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Demolition Hammer Impact Energy | 2.3 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip D-Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 4400 bpm |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M18 CHD-402C FUEL |
| No Load Speed | 0-1500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| No. of SDS Drill Functions | 4-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 415 mm |
| Product Type | SDS Plus Drill |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.5 kg |
| Vibration Level | 12.2 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
Product Contents
M18CHD-0 FUEL, M18B4 (2), M12-18C charger and blow-moulded case.