Refurb Milwaukee M12FDGS-422B 12V 2 x 2.0 / 4.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Straight Die Grinder (424LT)
Straight die grinder, integrates 3 Milwaukee-exclusive technologies: the PowerState brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence hardware and software, which deliver outstanding power, run time and durability on the jobsite. Universal reception to fit both 6 and 8mm accessories. Slim handle design and rubber front provide comfortable handling. Line lock-out function to prevent automatic start-up. Fuel gauge displays remaining charge. Compatible with all Milwaukee M12 batteries.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- Charge Time: 60min
- 8mm Collet Capacity
- Overload Protection
- Brushless Motor
- Paddle Switch
- All-Metal Gearbox
- 3-Speed Variable
- 1 Year Guarantee
View all: Milwaukee Die Grinders
Straight die grinder, integrates 3 Milwaukee-exclusive technologies: the PowerState brushless motor, RedLithium battery pack and RedLink Plus intelligence hardware and software, which deliver outstanding power, run time and durability on the jobsite. Universal reception to fit both 6 and 8mm accessories. Slim handle design and rubber front provide comfortable handling. Line lock-out function to prevent automatic start-up. Fuel gauge displays remaining charge. Compatible with all Milwaukee M12 batteries.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- Charge Time: 60min
- 8mm Collet Capacity
- Overload Protection
- Brushless Motor
- Paddle Switch
- All-Metal Gearbox
- 3-Speed Variable
- 1 Year Guarantee
View all: Milwaukee Die Grinders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 / 4.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M12FDGS-422B |
| No Load Speed | 21,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Type | Straight Die Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Tool Weight with Battery | 0.9 kg |
Product Contents
M12FDGS-422B, 2.0Ah Li-Ion battery, 4.0Ah Li-Ion battery, charger and case.