Refurb Milwaukee M12 FRAIWF12-622X FUEL 12V 2 x 2.0 / 6.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Right Angle Impact Wrench (171RW)
1/2" right-angle impact wrench with friction ring. Delivers up to 300Nm torque and 270Nm fastening torque. 4-Mode Drive Control includes Auto Shut-Off Mode and Bolt Removal Mode, which prevents over-tightening and provides more control after bolt breakaway. Features long body profile and 71mm head with anvil profile design for easier access in tight spaces. 1/2" anvil, with friction ring, offers quick and easy socket changes. Bright LED workspace illumination. Premium rubber overmould withstands corrosive materials and provides comfort when in use. Milwaukee’s Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and Redlink Plus electronic intelligence delivers outstanding power, run time and durability.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 6.0Ah Li-Ion Batteries
- 120min Charge Time
- Max. Torque: 270Nm
- 1/2" Square Drive
- 4-Speed & Reverse
- ABS Gearbox
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Brushless Motor
View all: Milwaukee Impact Wrenches
1/2" right-angle impact wrench with friction ring. Delivers up to 300Nm torque and 270Nm fastening torque. 4-Mode Drive Control includes Auto Shut-Off Mode and Bolt Removal Mode, which prevents over-tightening and provides more control after bolt breakaway. Features long body profile and 71mm head with anvil profile design for easier access in tight spaces. 1/2" anvil, with friction ring, offers quick and easy socket changes. Bright LED workspace illumination. Premium rubber overmould withstands corrosive materials and provides comfort when in use. Milwaukee’s Powerstate brushless motor, RedLithium battery pack and Redlink Plus electronic intelligence delivers outstanding power, run time and durability.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 6.0Ah Li-Ion Batteries
- 120min Charge Time
- Max. Torque: 270Nm
- 1/2" Square Drive
- 4-Speed & Reverse
- ABS Gearbox
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Brushless Motor
View all: Milwaukee Impact Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 / 6.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bolt Capacity | M16 |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 120 min |
| Chuck Capacity | 1/2" |
| Chuck Type | Square Drive |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-3600 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 270 Nm |
| Model No | M12 FRAIWF12-622X FUEL |
| No Load Speed | 0-3000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Product Length | 338 mm |
| Product Type | Right Angle Impact Wrench |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight with Battery | 1.7 kg |
Product Contents
M12 FRAIWF12, M12 B6 battery, M12 B3 battery, M12 charger and HD box.