Refurb Milwaukee M12 BDD-202C 12V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Cordless Sub-Compact Drill Driver (297RY)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
High performance sub-compact drill driver with a 4-pole motor that delivers up to 30Nm of torque. RedLink overload protection delivers performance and durability. Features all-metal gearbox, rubber-overmoulded grip and LED work light. Includes 2 x 2.0Ah batteries. Supplied in a blow-moulded case.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 2-Speed
- 40min Charge Time
- 10mm Keyless Chuck
- 18 Torque Settings + Drill
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Automatic Spindle Lock
View all: Milwaukee Drill Drivers
High performance sub-compact drill driver with a 4-pole motor that delivers up to 30Nm of torque. RedLink overload protection delivers performance and durability. Features all-metal gearbox, rubber-overmoulded grip and LED work light. Includes 2 x 2.0Ah batteries. Supplied in a blow-moulded case.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 2-Speed
- 40min Charge Time
- 10mm Keyless Chuck
- 18 Torque Settings + Drill
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Automatic Spindle Lock
View all: Milwaukee Drill Drivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Steel | 10 mm |
| Capacity Wood | 22 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 40 min |
| Chuck Capacity | 10mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 30 Nm |
| Model No | M12 BDD-202C |
| No Load Speed | 0-1500 rpm |
| No. Torque Setting | 18 |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 187 mm |
| Product Type | Sub-Compact Drill Driver |
| Tool Weight with Battery | 1.2 kg |
Product Contents
M12 BDD-202C, 2.0Ah batteries (2), charger and blow-moulded case.