Refurb Milwaukee HD18JSB-0 18V Li-Ion RedLithium Cordless Body-Grip Jigsaw - Bare (479LT)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Heavy duty body-grip jigsaw ideal for fast cutting. Features 4-pole high performance motor, all-metal gearbox and rubber-overmould grip. Includes RedLink overload protection and constant speed electronics for durability and performance.
- 4-Stage Pendulum Action
- 2-Speed
- Quick-Release Blade Change
- Dust Blower Facility
- Die-Cast Magnesium Base
- All-Metal Gearbox
- Slide On/Off Switch
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Jigsaws
Heavy duty body-grip jigsaw ideal for fast cutting. Features 4-pole high performance motor, all-metal gearbox and rubber-overmould grip. Includes RedLink overload protection and constant speed electronics for durability and performance.
- 4-Stage Pendulum Action
- 2-Speed
- Quick-Release Blade Change
- Dust Blower Facility
- Die-Cast Magnesium Base
- All-Metal Gearbox
- Slide On/Off Switch
- Rubber Overmould Grip
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Jigsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Jigsaws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bevel Angles | 45 ° |
| Blade Fitting Type | Universal Fitting |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cut in Steel | 10 mm |
| Max. Cut in Wood | 120 mm |
| Model No | HD18JSB-0 |
| No Load Speed | 0-2700 spm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 560 mm |
| Product Type | Body-Grip Jigsaw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 26 mm |
| Switch Type | Slide On/Off Switch |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 1.3 kg |