Refurb Milwaukee HD18HX-0 3.0kg 18V Li-Ion RedLithium Cordless SDS Plus Hammer Drill - Bare (468FT)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Features a high performance, 4-pole motor that delivers 2.4J of impact energy. RedLink system delivers advanced digital overload protection and enhances performance under load.
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.4J
- Low Vibration
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Trigger Switch
- Fixed Speed
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee SDS Drills
Features a high performance, 4-pole motor that delivers 2.4J of impact energy. RedLink system delivers advanced digital overload protection and enhances performance under load.
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Variolock
- Max. Impact Energy: 2.4J
- Low Vibration
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Trigger Switch
- Fixed Speed
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | SDS Drills |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Masonry | 24 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 30 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Demolition Hammer Impact Energy | 2.4 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip D-Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 4200 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | HD18HX-0 |
| No Load Speed | 0-1400 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No. of SDS Drill Functions | 4-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 320 mm |
| Product Type | SDS Plus Hammer Drill |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 3.0 kg |
| Vibration Level | 12.2 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |