Refurb Milwaukee HD18CS-0 165mm 18V Li-Ion RedLithium Cordless Circular Saw - Bare (119PX)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Circular saw with high performance, 4-pole motor that delivers 3500rpm. RedLink overload protection, and constant speed electronics in the tool, deliver durability and performance.
- Max. Cut: 55mm
- 24-Tooth TCT Blade
- Die-Cast Magnesium Alloy Base & Black Nylon Guard
- Electronic Brake
- Without Riving Knife
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Parallel Fence
- Without Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Circular Saws
Circular saw with high performance, 4-pole motor that delivers 3500rpm. RedLink overload protection, and constant speed electronics in the tool, deliver durability and performance.
- Max. Cut: 55mm
- 24-Tooth TCT Blade
- Die-Cast Magnesium Alloy Base & Black Nylon Guard
- Electronic Brake
- Without Riving Knife
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Parallel Fence
- Without Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Circular Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bevel Angles | 0-90 ° |
| Blade Description | TCT Blade |
| Blade Diameter | 165 mm |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cutting Depth Capacity | 55 mm |
| Disc Bore Size | 15.87 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 55 mm |
| Model No | HD18CS-0 |
| No Load Speed | 3500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Number of Teeth | 24 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 314 mm |
| Product Type | Circular Saw |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 3.1 kg |
Product Contents
HD18CS-0 and 24T TCT blade.