Refurb Milwaukee C12PPC-0 12V Li-Ion RedLithium Cordless PVC Pipe Cutter - Bare (655YW)
Powerful mechanism cuts up to 50mm PVC pipe in 3 seconds, with generous cutting pressure of 175kg/cm², and offers over 200 cuts per charge. Features onboard fuel gauge, LED work light, heavy duty full-metal gearbox and gears for superior durability and maximum torque, variable speed trigger and super sharp blade for burr-free cuts. Individual battery cell-monitoring optimises tool run time and RedLink electronics provide power and durability. Flexible battery system works with all M12 batteries (sold separately).
- Cuts 50mm Pipe
- Suitable for Cutting PVC Conduit
- Stainless Steel Blade
- Without Carrying Facility
- LED Work Light
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Pipe Cutters
Powerful mechanism cuts up to 50mm PVC pipe in 3 seconds, with generous cutting pressure of 175kg/cm², and offers over 200 cuts per charge. Features onboard fuel gauge, LED work light, heavy duty full-metal gearbox and gears for superior durability and maximum torque, variable speed trigger and super sharp blade for burr-free cuts. Individual battery cell-monitoring optimises tool run time and RedLink electronics provide power and durability. Flexible battery system works with all M12 batteries (sold separately).
- Cuts 50mm Pipe
- Suitable for Cutting PVC Conduit
- Stainless Steel Blade
- Without Carrying Facility
- LED Work Light
- Replaceable Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Pipe Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Pipe Cutters |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cutting Diameter | 50 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 50 mm |
| Model No | C12PPC-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Type | PVC Pipe Cutter |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting PVC Conduit |
| Suitable Pipe Diameter | 50 mm |
| Tool Weight without Battery | 1.7 kg |