Refurb Mila ProSecure Enhanced Security Type B Door Handle Pair White (904AC)
For external use. Enhanced security door handle designed to resist forced entry using recognised methods of attack. Features cylinder drilling and de-plugging protection with integrated cylinder guard providing anti-snap protection. Steel reinforcement technology that provides anti-jemmy resistance. Handle snapping protection and a visual deterrent secured by design logo.
- Contemporary Design
- Zinc Alloy Construction
- Suitable Door Thickness: 44-77mm
- Suitable for Timber, uPVC , Aluminium & Composite Doors
- Suitable with Euro Multi-Point Lock
- 1 Year Guarantee
- For Internal & External Use
- Steel Reinforcement Technology Providing Anti-Jemmy Resistance
- Integrated Cylinder Guard Providing Anti-Snap Protection
- Cylinder Drilling & De-Plugging Protection
View all: Mila Door Handles
For external use. Enhanced security door handle designed to resist forced entry using recognised methods of attack. Features cylinder drilling and de-plugging protection with integrated cylinder guard providing anti-snap protection. Steel reinforcement technology that provides anti-jemmy resistance. Handle snapping protection and a visual deterrent secured by design logo.
- Contemporary Design
- Zinc Alloy Construction
- Suitable Door Thickness: 44-77mm
- Suitable for Timber, uPVC , Aluminium & Composite Doors
- Suitable with Euro Multi-Point Lock
- 1 Year Guarantee
- For Internal & External Use
- Steel Reinforcement Technology Providing Anti-Jemmy Resistance
- Integrated Cylinder Guard Providing Anti-Snap Protection
- Cylinder Drilling & De-Plugging Protection
View all: Mila Door Handles
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mila |
| Colour/Finish (Ironmongery) | White |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Ironmongery) | Zinc Alloy |
| Door Handle Type | Euro Lock |
| Door Handles Product Type | Lock Lever on Backplate |
| Door Handles Quantity | Pair |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fire Rating | Not Fire Rated |
| Fixing Centre | 211 mm |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Length | 125 mm |
| Handle Type | uPVC |
| Internal/External Usage | Internal & External |
| Ironmongery Colour | White |
| Ironmongery Design Type | Contemporary |
| Ironmongery Finish | Gloss |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | ProSecure |
| PZ Centre | 92 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plate Length | 240 mm |
| Plate Width | 35 mm |
| Product Type | Enhanced Security Type B Door Handle |
| Standard | EN 1906, KM 535608, TS007 2 Star. |
| Suitable Door Thickness | 44-77 mm |
| Suitable Lock/Latch Type | Suitable with Euro Multi-Point Lock |