Refurb Makita HP333DWAE 12V 2 x 2.0Ah Li-Ion CXT Cordless Combi Drill (587TF)
Cordless combi drill powered by Makita 12V lithium slide-on battery, compatible with both 2.0Ah and 4.0Ah capacity. The compact size and soft grip allow comfortable use. Other features include electric brake, two speed mechanical gear box, variable speed trigger and LED work light. Supplied in a Makpac carry case.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 70min Charge Time
- Max. Torque: 30Nm
- 20 Torque Settings + Drill
- 10mm Keyless Chuck
- 2-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Without Spindle Lock
View all: Makita Combi Drills
Cordless combi drill powered by Makita 12V lithium slide-on battery, compatible with both 2.0Ah and 4.0Ah capacity. The compact size and soft grip allow comfortable use. Other features include electric brake, two speed mechanical gear box, variable speed trigger and LED work light. Supplied in a Makpac carry case.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 70min Charge Time
- Max. Torque: 30Nm
- 20 Torque Settings + Drill
- 10mm Keyless Chuck
- 2-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Without Spindle Lock
View all: Makita Combi Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | CXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Masonry | 8 mm |
| Capacity Steel | 10 mm |
| Capacity Wood | 21 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 70 min |
| Chuck Capacity | 10mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-25,500 bpm |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 30 Nm |
| Model No | HP333DWAE |
| No Load Speed | 0-1700 rpm |
| No. Torque Setting | 20 |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 193 mm |
| Product Type | Combi Drill |
| Tool Weight with Battery | 1.1 kg |
Product Contents
HP332l, 2.0Ah batteries (2), standard charger, screwdriver bit and carry case.