Refurb Makita HG5030K/1 1300W Electric Heat Gun 110V (294FC)
Heat gun with powerful, 1300W motor offers 2 temperature settings (400 to 550°C) and 2 airflow settings (200 to 400Ltr/min) for a variety of applications. Features double insulation, overheat protection, 2m power supply cord and simple slide switch to change heat setting. Supplied with glass protection, reflector, wide slot and reduction nozzles, scraper and carry case.
- 1300W
- 2 Heat Settings
- 2 Air Flow Settings
View all: Makita Glue & Heat Guns
Heat gun with powerful, 1300W motor offers 2 temperature settings (400 to 550°C) and 2 airflow settings (200 to 400Ltr/min) for a variety of applications. Features double insulation, overheat protection, 2m power supply cord and simple slide switch to change heat setting. Supplied with glass protection, reflector, wide slot and reduction nozzles, scraper and carry case.
- 1300W
- 2 Heat Settings
- 2 Air Flow Settings
View all: Makita Glue & Heat Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 200 - 400 Ltr/min |
| Brand | Makita |
| Cable Length | 2 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 0.56 kg |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Gun Type | Heat Gun |
| Heat Setting Temperatures | 400 - 550 °C |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | HG5030K/1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1300 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Type | Heat Gun |
Product Contents
HG5030K/1, 4 nozzles (glass protection, reflector, reduction and wide slot), scraper and carry case.