Refurb Makita GA5021C/1 1450W 5" Electric Angle Grinder 110V (706FU)
Powerful 1450W motor delivers up to 10,000rpm for faster grinding. With soft start and constant speed control to automatically apply additional power to the motor to maintain constant speed under load. Equipped with a large trigger type switch (large enough to operate with a gloved hand), side handle that can be installed on either side of the tool and a push-button spindle lock. Double insulated, electronic current limiter. Features anti-restart function to help minimise accidental start-up, electronic current limiter and SJS (Super Joint System) a mechanical clutch system to prevent motor and gear damage. Connectable to a Makita vacuum cleaner with an optional dust collecting wheel guard (not included).
- 1450W
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Trigger Switch
- Dust-Sealed Bearings
- M14 Spindle Thread
- Replaceable Carbon Brushes
- Double insulated, electronic current limiter, anti-restart function, constant speed control
View all: Makita Angle Grinders
Powerful 1450W motor delivers up to 10,000rpm for faster grinding. With soft start and constant speed control to automatically apply additional power to the motor to maintain constant speed under load. Equipped with a large trigger type switch (large enough to operate with a gloved hand), side handle that can be installed on either side of the tool and a push-button spindle lock. Double insulated, electronic current limiter. Features anti-restart function to help minimise accidental start-up, electronic current limiter and SJS (Super Joint System) a mechanical clutch system to prevent motor and gear damage. Connectable to a Makita vacuum cleaner with an optional dust collecting wheel guard (not included).
- 1450W
- Adjustable Guard
- 2-Position Side Handle
- All-Metal Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Trigger Switch
- Dust-Sealed Bearings
- M14 Spindle Thread
- Replaceable Carbon Brushes
- Double insulated, electronic current limiter, anti-restart function, constant speed control
View all: Makita Angle Grinders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Blade Diameter | 125 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 5 " |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 2.5 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 2.3 kg |
| Disc Bore Size | 22.23 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | GA5021C/1 |
| No Load Speed | 11,000 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1450 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Length | 384 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Trigger Switch |