Refurb Makita DUH502Z 50cm 18V Li-Ion LXT Brushless Cordless Hedge Trimmer - Bare (626FE)
Brushless motor powered by Makitas LXT Lithium battery platform. A reverse rotation system allows the blade to be released easily when jammed in large branches and a variable 3-stage speed control by button and trigger makes it versatile for all trade and DIY applications. A 5-position rotating rear handle makes angled trimming quick and easy. A 2-handed start system and electric brake add to safety, whilst low noise and vibration allow for comfortable use. Other features include low battery indicator and XPT Extreme Protection technology to protect against dust and water.
- 50cm Blade
- 1 Year Guarantee
- 23.5mm Cutting Capacity
- 18V
- Reverse Rotation System
- Rotaing Rear Handle
- Electric Brake
- XPT Extreme Protection Technology
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Hedge Trimmers
Brushless motor powered by Makitas LXT Lithium battery platform. A reverse rotation system allows the blade to be released easily when jammed in large branches and a variable 3-stage speed control by button and trigger makes it versatile for all trade and DIY applications. A 5-position rotating rear handle makes angled trimming quick and easy. A 2-handed start system and electric brake add to safety, whilst low noise and vibration allow for comfortable use. Other features include low battery indicator and XPT Extreme Protection technology to protect against dust and water.
- 50cm Blade
- 1 Year Guarantee
- 23.5mm Cutting Capacity
- 18V
- Reverse Rotation System
- Rotaing Rear Handle
- Electric Brake
- XPT Extreme Protection Technology
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Hedge Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 50 cm |
| Cutting Capacity | 23.5 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Standard |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DUH502Z |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 102 cm |
| Product Type | Hedge Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01908211678 |
| Tool Weight without Battery | 3.8 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
Product Contents
DUH502Z and blade cover.