Refurb Makita DUC353Z 36V Li-Ion LXT Brushless Cordless 35cm Chainsaw - Bare (800FU)
Powered by 2 x 18V Makita LXT batteries. Speed and performance matches that of a Makita 32cc petrol chainsaw. Features twin LED battery fuel gauges, an oil viewing window and an adjustable oil pump. Large metal spike bumper grips workpiece firmly to provide more control. XPT system reduces water and dust ingress when used in harsh weather conditions.
- 35cm Bar
- Makita Semi-Skip Semi-Chisel Chain
- Electronic Chain Brake
- Tool-Free Adjustment
- Automatic Chain Lubrication
- 1 Year Guarantee
- Variable Speed Control
- Soft Comfort-Grips
- XPT System
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Chainsaws
Powered by 2 x 18V Makita LXT batteries. Speed and performance matches that of a Makita 32cc petrol chainsaw. Features twin LED battery fuel gauges, an oil viewing window and an adjustable oil pump. Large metal spike bumper grips workpiece firmly to provide more control. XPT system reduces water and dust ingress when used in harsh weather conditions.
- 35cm Bar
- Makita Semi-Skip Semi-Chisel Chain
- Electronic Chain Brake
- Tool-Free Adjustment
- Automatic Chain Lubrication
- 1 Year Guarantee
- Variable Speed Control
- Soft Comfort-Grips
- XPT System
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Chainsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustability | Tool-Free Adjustment |
| Bar Length (Imperial) | 14 " |
| Bar Length (Metric) | 35 cm |
| Bare Unit Product Type | Chainsaw |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Chain Gauge (Imperial) | 0.043 " |
| Chain Gauge (Metric) | 1.1 mm |
| Chain Pitch | 3/8 " |
| Chain Speed | 20 m/sec |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Standard |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DUC353Z |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No. of Drive Links | 52 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Type | Chainsaw |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01908 211678 |
| Tool Weight without Battery | 4.7 kg |
| Vibration Level | 5.3 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
Product Contents
DUC353Z, saw chain, guide bar and guide bar cover.