Refurb Makita DTW701Z 18V Li-Ion LXT Brushless Cordless Impact Wrench - Bare (604FU)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information. Makita 5.0ah batteries now on offer! Please see product code 2721V.
Brushless cordless impact wrench with ½” square drive detent pin. Compact and lightweight design. Features 4x variable speed settings and reverse, auto stop system, electric brake and twin LED job light. Standard bolt range M10 to M24.
- Max. Torque: 1000Nm
- 1/2" Square Drive Detent Pin
- 4-Speed & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- Twin LED Work Lights
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Impact Wrenches
Brushless cordless impact wrench with ½” square drive detent pin. Compact and lightweight design. Features 4x variable speed settings and reverse, auto stop system, electric brake and twin LED job light. Standard bolt range M10 to M24.
- Max. Torque: 1000Nm
- 1/2" Square Drive Detent Pin
- 4-Speed & Reverse
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- Twin LED Work Lights
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Impact Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Impact Wrenches |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Bolt Capacity | 1 " |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 1/2" |
| Chuck Type | Square Drive Detent Pin |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-2700/2400/1700/1000 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 1000 Nm |
| Model No | DTW701Z |
| No Load Speed | 0-2,200/1.900/1,200/500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 170 mm |
| Product Type | Impact Wrench |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 2.3 kg |
Product Contents
DTW701Z and belt clip.