Refurb Makita DTW450Z 18V Li-Ion LXT Cordless Impact Wrench - Bare (846RY)
Large and powerful cordless impact wrench that benefits from having the Makita XPT (Extreme Protection Technology) system, which provides protection against both water and dust ingress when used in harsh weather conditions. A large bumper to protect the workpiece from damage. A rubber joint system between the main body and the battery connection plate reduces the transmission of vibrations to the battery terminal. Compatible with 1.5Ah, 3.0Ah, 4.0Ah and 5.0Ah Makita 18V Li-ion batteries.
- Max. Torque: 440Nm
- 1/2" Square Drive
- Single-Speed
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Replaceable Carbon Brushes
- 440Nm Sustained Torque
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Impact Wrenches
Large and powerful cordless impact wrench that benefits from having the Makita XPT (Extreme Protection Technology) system, which provides protection against both water and dust ingress when used in harsh weather conditions. A large bumper to protect the workpiece from damage. A rubber joint system between the main body and the battery connection plate reduces the transmission of vibrations to the battery terminal. Compatible with 1.5Ah, 3.0Ah, 4.0Ah and 5.0Ah Makita 18V Li-ion batteries.
- Max. Torque: 440Nm
- 1/2" Square Drive
- Single-Speed
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Replaceable Carbon Brushes
- 440Nm Sustained Torque
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Impact Wrenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Impact Wrenches |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Bolt Capacity | M22 |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 1/2" |
| Chuck Type | Square Drive |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-2200 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 440 Nm |
| Model No | DTW450Z |
| No Load Speed | 0-1600 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 266 mm |
| Product Type | Impact Wrench |
| Tool Weight without Battery | 2.8 kg |
Product Contents
DTW450Z and belt clip.