Refurb Makita DHR165ZJ 2.3kg 18V Li-Ion LXT Cordless Compact SDS Plus Drill - Bare (554TG)
2-function SDS drill with rotary hammer and rotary only modes. Features torque limiter and depth stop to prevent overload and over-drilling. Lightweight and compact design makes it ideal for occasions when a full sized unit isn't required. Protected against water and dust ingress when used in harsh weather conditions. Supplied in a MAKPAC Type 3 stacking case.
- Drill & Hammer Drill
- Max. Impact Energy: 1.3J
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Single-Speed Variable & Reverse
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita SDS Drills
2-function SDS drill with rotary hammer and rotary only modes. Features torque limiter and depth stop to prevent overload and over-drilling. Lightweight and compact design makes it ideal for occasions when a full sized unit isn't required. Protected against water and dust ingress when used in harsh weather conditions. Supplied in a MAKPAC Type 3 stacking case.
- Drill & Hammer Drill
- Max. Impact Energy: 1.3J
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Single-Speed Variable & Reverse
- Replaceable Carbon Brushes
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | SDS Drills |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Masonry | 16 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 24 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Demolition Hammer Impact Energy | 1.3 J |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-5300 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DHR165ZJ |
| No Load Speed | 0-1600 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No. of SDS Drill Functions | 2-Function |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 297 mm |
| Product Type | Compact SDS Plus Drill |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 2.3 kg |
Product Contents
SDS Plus drill, stacking case and depth stop.