Refurb Makita DFS452Z 18V Li-Ion LXT Brushless Cordless Drywall Screwdriver - Bare (305TF)
Cordless screwdriver with push drive technology to minimise power consumption when under no load. The 18V brushless motor delivers maximum speed and extends battery run time between charge cycles. Features variable speed control trigger, silent clutch and lock-on button for continuous screwdriving. Can be used in harsh weather conditions due to Makita XPT system, preventing both water and dust ingress.
- Depth Adjustment
- Single-Speed Variable & Reverse
- 1/4" Hex Tool Holder
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Electronic Brake
- Rubber-Coated Grip
- Trigger Switch
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Bare Units
Cordless screwdriver with push drive technology to minimise power consumption when under no load. The 18V brushless motor delivers maximum speed and extends battery run time between charge cycles. Features variable speed control trigger, silent clutch and lock-on button for continuous screwdriving. Can be used in harsh weather conditions due to Makita XPT system, preventing both water and dust ingress.
- Depth Adjustment
- Single-Speed Variable & Reverse
- 1/4" Hex Tool Holder
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Electronic Brake
- Rubber-Coated Grip
- Trigger Switch
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Bare Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Powered Screwdrivers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 1/4" |
| Chuck Type | Hex Tool Holder |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Rubber-Coated Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Screw Diameter | 4 mm |
| Model No | DFS452Z |
| No Load Speed | 0-4000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 254 mm |
| Product Type | Drywall Screwdriver |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 1.1 kg |
Product Contents
Drywall screwdriver, belt clip and Philips 25mm bit.