Refurb Makita DCM501Z 18V Li-Ion CXT / LXT Cordless Coffee Machine - Bare (101RY)
Cordless coffee machine which can be powered by a wide range of Makita lithium batteries including 10.8 / 12V max, 14.4V and 18V. Supplied with a dedicated mug which fits the machine perfectly to prevent splashing and is also compatible with commercial cups up to 90mm in height. Boil dry protection feature cuts the power supply if the machine is empty but temperature rises too high. Both ground coffee and compatible café pods can be brewed.
- Works with 60mm Pods & Ground Coffee
- Suitable for CXT / LXT Batteries
- Reverse Polarity, Short Circuit, Overload & Over Temperature Protection
- Carry Handle
- 1 Year Guarantee
- Dedicated Mug Supplied
- Boil Dry Protection Feature
View all: Makita Bare Units
Cordless coffee machine which can be powered by a wide range of Makita lithium batteries including 10.8 / 12V max, 14.4V and 18V. Supplied with a dedicated mug which fits the machine perfectly to prevent splashing and is also compatible with commercial cups up to 90mm in height. Boil dry protection feature cuts the power supply if the machine is empty but temperature rises too high. Both ground coffee and compatible café pods can be brewed.
- Works with 60mm Pods & Ground Coffee
- Suitable for CXT / LXT Batteries
- Reverse Polarity, Short Circuit, Overload & Over Temperature Protection
- Carry Handle
- 1 Year Guarantee
- Dedicated Mug Supplied
- Boil Dry Protection Feature
View all: Makita Bare Units
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Coffee Machines |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | CXT / LXT |
| Brand | Makita |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Coffee Compatibility | Works with 60mm Pods & Ground Coffee |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | DCM501Z |
| Model No | DCM501Z |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Depth | 243 mm |
| Product Length | 218 mm |
| Product Type | Coffee Machine |
| Product Width | 187 mm |
| Tank Capacity | 240 ml |
| Tool Weight without Battery | 1.43 kg |