Refurb Makita 197627-6 18V 5.0Ah Li-Ion LXT Batteries & Charger Kit 5 Piece Set (707FT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Contains 4 x 5.0Ah Li-ion batteries and a twin-port rapid battery charger. Supplied with a Makita MAKPAC stacking carry case.
- 4 x 18V 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 45min Rapid Charger
- Charges 14.4/18V Batteries
View all: Makita Power Tool Batteries
Contains 4 x 5.0Ah Li-ion batteries and a twin-port rapid battery charger. Supplied with a Makita MAKPAC stacking carry case.
- 4 x 18V 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 45min Rapid Charger
- Charges 14.4/18V Batteries
View all: Makita Power Tool Batteries
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | LXT |
| Battery Voltage | 18 V |
| Brand | Makita |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 45 min |
| Charging Current | 1.5 A |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 197627-6 |
| No. of Batteries Per Pack | 4 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Batteries & Charger Kit |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
18V LXT 5.0Ah batteries (4), DC18RD twin-port rapid battery charger and Makpac stacking case.