Refurb Luceco LED Open-Area Work Light 40W 3600lm 110V (175EN)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Tripod LED site light with collapsible legs and up to 360° light distribution. Supplied with hook and strap for easy transportation.
- IP44: For Indoor & Outdoor Use
- Adjustable
- 3600lm
- Aluminium Body
- Impact-Resistant
- Up to 30,000 Hours Life
- 360° Illumination
View all: Luceco Work Lights
Tripod LED site light with collapsible legs and up to 360° light distribution. Supplied with hook and strap for easy transportation.
- IP44: For Indoor & Outdoor Use
- Adjustable
- 3600lm
- Aluminium Body
- Impact-Resistant
- Up to 30,000 Hours Life
- 360° Illumination
View all: Luceco Work Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Beam Angle | 360 ° |
| Body Material | Aluminium Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Length | 3 m |
| Cable Supplied | Cable Supplied |
| Colour | Yellow |
| Colour Rendering Index | 80 CRI |
| Colour Temperature Description | Daylight |
| Colour Temperature Value | 6500 K |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| IP Rating | IP44 |
| Impact Resistant | Impact-Resistant |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3600 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | LSLOAW551V-01 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Consumption | 40 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Depth | 110 mm |
| Product Height | 753 mm |
| Product Type | Open-Area Work Light |
| Product Width | 110 mm |
| Protection Class | Class I |
| Rechargeable | Non-Rechargeable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | Unswitched |
| Total Product Weight | 3.45 kg |
| Transformer | LED Driver Required |
| kWh Per 1000hr Life | 40 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |