Refurb Loftleg XL Loft Storage Stilts 300mm 12 Pack (298CX)
Raises the loft storage deck above the insulation creating an energy efficient, strong and stable storage platform. Easy to fit and 300mm tall to allow for insulation depths of up to 400mm. Roof trusses are designed to take 25kg/m² of storage and the weight of a person in the loft; a storage deck, supported on XL Loft Legs, can easily support the same loads. Strong plastic construction.
- Plastic Construction
- Fits +32mm Joists
- Covers 3.2m²
- 25kg/m² Max. Load
View all: Loftleg Loft Insulation
Raises the loft storage deck above the insulation creating an energy efficient, strong and stable storage platform. Easy to fit and 300mm tall to allow for insulation depths of up to 400mm. Roof trusses are designed to take 25kg/m² of storage and the weight of a person in the loft; a storage deck, supported on XL Loft Legs, can easily support the same loads. Strong plastic construction.
- Plastic Construction
- Fits +32mm Joists
- Covers 3.2m²
- 25kg/m² Max. Load
View all: Loftleg Loft Insulation
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Loftleg |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Building) | Plastic |
| Coverage Per Pack | 3.2 m² |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Joist Width | +32 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 25 kg/m² |
| Pack Size | 12 |
| Pieces in Pack/Case | 12 |
| Product Height | 300 mm |
| Product Type | XL Loft Storage Stilts |