Refurb LAP 13A 2-Gang DP Switched Sockets Polished Chrome with White Inserts 5 Pack (317LT)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Easy installation. Switched power sockets with decorative, screwless flat-plate. Slim, clip-on profile to complement any interior decor.
- Flat Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 35mm Back Box
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
View all: LAP Sockets
Easy installation. Switched power sockets with decorative, screwless flat-plate. Slim, clip-on profile to complement any interior decor.
- Flat Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 35mm Back Box
- Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws
View all: LAP Sockets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | LAP |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Electrical Socket Installation | Wall |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Indicator Type | Without Indicator |
| Insert Colour | White |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min. Back Box Depth Required | 35 mm |
| No. of Earth Terminals | 2 |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Number of Poles | Double Pole |
| Pack Size | 5 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 5 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Sockets |
| Screwed/Screwless | Screwless |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Operation Colour | Colour-Matched |
| Switch Position | Inboard |
| Switched/Unswitched | Switched |
| Switches & Sockets Finish | Polished |
| Switches & Sockets Product Type | Socket |
| Switches & Sockets Profile Type | Flat |
| Terminal Capacity | Terminals accept 3 x 2.5mm², 2 x 4mm² or 1 x 6mm² cables |
| Terminal Description | Colour-Coded Angled In-Line Terminals with Captive Screws |
| With RCD | Without RCD |
| With USB Ports | Without USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |