Refurb Knipex 5-in-1 Electrical Installation Pliers 8" (200mm) (728LT)
Knipex 5-in-1 electrical installation pliers 200mm with VDE grip combine cutting, stripping, crimping, gripping and deburring in a single tool, ideal for tough, continuous use in everyday electrical work. Drop-forged, hardened tool-steel jaws provide controlled cutting and a smooth long-nose profile pulls cable without damage. Integrated cable shears are suitable for 15mm cuts, while stripping holes can accommodate 1.5 and 2.5mm² wire. A crimp die for 0.5–2.5mm² end ferrules supports quick terminations, and the 90mm jaw opening accommodates flat and round materials. Bi-material insulated handles offer secure control during repetitive tasks.
- Max. Jaw Opening: 90mm
- Drop-Forged & Hardened High-Grade Tool Steel Jaws
- Bi-Material Insulated Safety Handle
- Versatile 5-in-1 Installation Tool
- Long Nose Pliers with Serrated Grips
- Strips Holes For 1.5 & 2.5mm² Wire
- VDE Insulated Bi-Material Handles
- Made in Germany
View all: Knipex Pliers & Cutters
Knipex 5-in-1 electrical installation pliers 200mm with VDE grip combine cutting, stripping, crimping, gripping and deburring in a single tool, ideal for tough, continuous use in everyday electrical work. Drop-forged, hardened tool-steel jaws provide controlled cutting and a smooth long-nose profile pulls cable without damage. Integrated cable shears are suitable for 15mm cuts, while stripping holes can accommodate 1.5 and 2.5mm² wire. A crimp die for 0.5–2.5mm² end ferrules supports quick terminations, and the 90mm jaw opening accommodates flat and round materials. Bi-material insulated handles offer secure control during repetitive tasks.
- Max. Jaw Opening: 90mm
- Drop-Forged & Hardened High-Grade Tool Steel Jaws
- Bi-Material Insulated Safety Handle
- Versatile 5-in-1 Installation Tool
- Long Nose Pliers with Serrated Grips
- Strips Holes For 1.5 & 2.5mm² Wire
- VDE Insulated Bi-Material Handles
- Made in Germany
View all: Knipex Pliers & Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knipex |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Jaw Length | 66 mm |
| Jaw Style | Flat |
| Length (Imperial) | 8 " |
| Length (Metric) | 200 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 90 mm |
| Model No | 13 96 200 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Combination Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 200-299mm |
| Product Type | 5-in-1 Electrical Installation Pliers |
| Style of Joint | Lap |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |