Refurb Karcher Pro NT30/1 1500W 30Ltr Wet & Dry Vacuum Cleaner 240V (958CJ)
Karcher Pro NT30/1 wet and dry vacuum cleaner provides robust, powerful cleaning, ideal for general trade waste created by builders, electricians or plumbers. Features a 1500W motor which effortlessly handes liquids, coarse dirt, and fine dust, making it ideal for daily site or workshop maintenance, or for cleaning up after renovation projects. Designed with a generous 30L capacity for both wet and dry waste, it reduces emptying frequency, enhancing productivity. Includes 2.5m suction hose and 6.5m power cable to offer ample reach and coverage across large areas. The Karcher vacuum operates at a low noise level of 78dBA, ensuring a more comfortable working environment. Supplied with wet/dry floor and crevice nozzles, suction tubes and fleece filter bag.
- 1500W
- 30Ltr Dry Capacity
- 30Ltr Wet Capacity
- 2.5m Hose
- 78dBA Low Working Noise Level
- Without Blower Function
- Lightweight 8kg Design
- Plug Included For Immediate Use
- 4 Swivel Castors For Smooth Movement
View all: Karcher Wet & Dry Vacuums
Karcher Pro NT30/1 wet and dry vacuum cleaner provides robust, powerful cleaning, ideal for general trade waste created by builders, electricians or plumbers. Features a 1500W motor which effortlessly handes liquids, coarse dirt, and fine dust, making it ideal for daily site or workshop maintenance, or for cleaning up after renovation projects. Designed with a generous 30L capacity for both wet and dry waste, it reduces emptying frequency, enhancing productivity. Includes 2.5m suction hose and 6.5m power cable to offer ample reach and coverage across large areas. The Karcher vacuum operates at a low noise level of 78dBA, ensuring a more comfortable working environment. Supplied with wet/dry floor and crevice nozzles, suction tubes and fleece filter bag.
- 1500W
- 30Ltr Dry Capacity
- 30Ltr Wet Capacity
- 2.5m Hose
- 78dBA Low Working Noise Level
- Without Blower Function
- Lightweight 8kg Design
- Plug Included For Immediate Use
- 4 Swivel Castors For Smooth Movement
View all: Karcher Wet & Dry Vacuums
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 59 Ltr/sec |
| Brand | Karcher |
| Cable Length | 6.5 m |
| Castor/Wheel Type | 4 Swivel Castors |
| Compatible Filters & Bags | Karcher 6.904-351.0 Filter Bags 5 Pack & Karcher 2.889-219.0 Cartridge Filter |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Dry Capacity without Bag | 30 Ltr |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | Pro NT30/1 |
| Overall Drum Capacity | 30 Ltr |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1500 W |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Height | 645 mm |
| Product Length | 375 mm |
| Product Type | Wet & Dry Vacuum Cleaner |
| Product Width | 360 mm |
| Range Name | NT 30/1 |
| Sound Pressure Level | 78 dBA |
| Suitable Dust Class | Not Suitable for L, M or H Class Dusts |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Total Product Weight | 8 kg |
| Wet Capacity | 30 Ltr |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |
Product Contents
Pro NT30/1, 2.5m suction hose, suction tubes (2), wet / dry floor nozzle, crevice nozzle, wheels (located in body) and fleece filter bag.