Refurb Karcher K5 WCM Flex eco!Booster 145bar Electric High Pressure Washer 2.1W 240V (897EN)
The Karcher K5 WCM Flex eco!Booster pressure washer is a high performance electric pressure washer for frequent cleaning of moderate to heavy dirt. Producing up to 145 bar from a 2.1kW water-cooled motor, it supports effective cleaning of patios, paths and vehicles. The eco!Booster lance increases efficiency on delicate surfaces, while the Dirt Blaster handles stubborn grime. A 10m PremiumFlex high-pressure hose improves reach, with built-in accessory storage and pump protection supporting reliable, long-term use.
- 2.1kW Water-Cooled Motor
- 500Ltr/hr Max. Flow Rate
- 10m PremiumFlex
- Rotary Power Control
- Dirt Blaster Nozzle
- No Filter Required
- Built-In Accessory Storage
- 1 Year Guarantee
View all: Karcher Pressure Washers
The Karcher K5 WCM Flex eco!Booster pressure washer is a high performance electric pressure washer for frequent cleaning of moderate to heavy dirt. Producing up to 145 bar from a 2.1kW water-cooled motor, it supports effective cleaning of patios, paths and vehicles. The eco!Booster lance increases efficiency on delicate surfaces, while the Dirt Blaster handles stubborn grime. A 10m PremiumFlex high-pressure hose improves reach, with built-in accessory storage and pump protection supporting reliable, long-term use.
- 2.1kW Water-Cooled Motor
- 500Ltr/hr Max. Flow Rate
- 10m PremiumFlex
- Rotary Power Control
- Dirt Blaster Nozzle
- No Filter Required
- Built-In Accessory Storage
- 1 Year Guarantee
View all: Karcher Pressure Washers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Karcher |
| Cable Length | 5 m |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Length | 10 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 40 °C |
| Maximum Bar Pressure | 145 bar |
| Model Name/No | K5 WCM Flex eco!Booster |
| Nozzle Type | Dirt Blaster Nozzle |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 2.1 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Pressure Washer Flow Rate | 500 Ltr/hr |
| Pressure Washer Use | Domestic |
| Product Type | High Pressure Washer |
| Range Name | K5 |
| Total Product Weight | 12.556 kg |
Product Contents
DB 145 dirt blaster nozzle, G 180 Q gun, 10m PremiumFlex hose, and eco!booster lance.