Refurb Ilovik Rear-Fed Exposed Chrome Thermostatic Shower Kit (791AC)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Brass construction resists rust and corrosion for long-lasting durability. Thermostatic mixer offers precise water temperature control to protect against sudden changes in the water supply. Features height and angle adjustable shower head with 3 spray patterns, and easy-clean rubber aerator.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 4.26Ltr/min at 0.5bar
- Bar Mixer Control
- 1 Year Guarantee
- Manual Temperature Control
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
View all: Unbranded Showers
Brass construction resists rust and corrosion for long-lasting durability. Thermostatic mixer offers precise water temperature control to protect against sudden changes in the water supply. Features height and angle adjustable shower head with 3 spray patterns, and easy-clean rubber aerator.
- Suitable for High & Low Water Pressure Systems
- Delivers 4.26Ltr/min at 0.5bar
- Bar Mixer Control
- 1 Year Guarantee
- Manual Temperature Control
- Riser Rail
- 3-Spray Pattern Shower Head
View all: Unbranded Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 7.3 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 4.26 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Ilovik |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Product Depth | 145 mm |
| Product Height | 65 mm |
| Product Type | Shower Kit |
| Product Width | 283 mm |
| Range Name | Ilovik |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 115 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Total Product Weight | 2.7 kg |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Shower mixer, rail, shower head and holder, hose and fixing kit.