Refurb Evolution R240FAN 9" 240V Li-Ion EXT Cordless Fan - Bare (897LT)
Compact Evolution R240FAN is a 9-inch cordless portable fan, engineered for effective air circulation and cooling in professional environments. This high-output worksite fan is ideal for maintaining comfort and improving air quality on busy construction sites, in workshops, or during mobile trade tasks. It features 360° directional control, allowing precise airflow where needed. The lightweight design and cordless operation provide excellent portability and flexibility. Delivering a strong airflow of 951m³/hr, the fan is compatible with Evolution and Erbauer EXT 18V Li-Ion batteries, offering reliable power. It can be used freestanding or wall-mounted for versatile placement.
- Variable Speed & Reverse
- Airflow Capacity: 951m³/hr
- No Timer Function
- Tilt Angle: 360°
- Tilts
- Replaceable Carbon Brushes
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Evolution Fans
Compact Evolution R240FAN is a 9-inch cordless portable fan, engineered for effective air circulation and cooling in professional environments. This high-output worksite fan is ideal for maintaining comfort and improving air quality on busy construction sites, in workshops, or during mobile trade tasks. It features 360° directional control, allowing precise airflow where needed. The lightweight design and cordless operation provide excellent portability and flexibility. Delivering a strong airflow of 951m³/hr, the fan is compatible with Evolution and Erbauer EXT 18V Li-Ion batteries, offering reliable power. It can be used freestanding or wall-mounted for versatile placement.
- Variable Speed & Reverse
- Airflow Capacity: 951m³/hr
- No Timer Function
- Tilt Angle: 360°
- Tilts
- Replaceable Carbon Brushes
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Evolution Fans
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 951 m³/hr |
| Bare Unit Product Type | Fans |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Evolution |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fan Diameter | 9 " |
| Fan Oscillation/Tilt Function | Tilts |
| Fan Product Type | Portable |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | R240FAN |
| Mount Type | Base Standing or Wall Hung Installation |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 247 mm |
| Product Height | 352 mm |
| Product Type | Fan |
| Product Width | 347 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Timer | No Timer Function |
| Tool Weight without Battery | 2.41 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Evolution Power Tools LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Venture One, , Longacre Close, Sheffield, South Yorkshire, S20 3FR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.services@evolutionpowertools.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Evolution Power Tools LTD |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 61 Avenue Lafontaine, , Carbon-Blanc , Bordeaux, 33560, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | frenchcustomerservice@evolutionpowertools.com |
Product Contents
R240FAN, mounting plate and feet.