Refurb Evolution M230TCT-48CS Mild Steel Circular Saw Blade 230mm x 25.4mm 48T (554LT)
Evolution 230mm TCT blade engineered for cold-cutting mild steel with precision and safety. Featuring 48 Japanese tungsten carbide teeth, it provides durable, long-lasting sharpness and delivers smooth, workable finishes with minimal burrs or heat distortion. Designed to produce fast, spark-free clean cuts without the noise, mess or rework of abrasive alternatives. Ideal blade for trade professionals working with mild steel daily.
- For Angle Grinders
- Cutting Width (Kerf): 2mm
- Coarse Cut
- Tungsten Carbide Teeth
- Zero Rake Angle
- Without Anti-Kickback
- For Cold-Cutting Mild Steel
- Durable & Precise
View all: Evolution Circular Saw Blades
Evolution 230mm TCT blade engineered for cold-cutting mild steel with precision and safety. Featuring 48 Japanese tungsten carbide teeth, it provides durable, long-lasting sharpness and delivers smooth, workable finishes with minimal burrs or heat distortion. Designed to produce fast, spark-free clean cuts without the noise, mess or rework of abrasive alternatives. Ideal blade for trade professionals working with mild steel daily.
- For Angle Grinders
- Cutting Width (Kerf): 2mm
- Coarse Cut
- Tungsten Carbide Teeth
- Zero Rake Angle
- Without Anti-Kickback
- For Cold-Cutting Mild Steel
- Durable & Precise
View all: Evolution Circular Saw Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 230 mm |
| Brand | Evolution |
| Compatibility | Evolution |
| Compatible Tool Type | Angle Grinders |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Disc Bore Size | 25.4 mm |
| Disc Fitting Type | Standard Bore |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Width | 2 mm |
| Max. RPM | 3000 rpm |
| Model Name | M230TCT-48CS |
| Model No | M230TCT-48CS |
| Number of Teeth | 48 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Circular Saw Blade |
| Reduction Rings Supplied | Without Reduction Rings |
| Suitable Cutting Application | Metal |
| Suitable Sawing Material | Steel |
| z1 - UK Manufacturer Name | Evolution Power Tools LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Venture One, , Longacre Close, Sheffield, South Yorkshire, S20 3FR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.services@evolutionpowertools.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Evolution Power Tools LTD |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 61 Avenue Lafontaine, , Carbon-Blanc , Bordeaux, 33560, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | frenchcustomerservice@evolutionpowertools.com |
Product Contents
Blade