Refurb Evolution D230SEG-CS Masonry Segmented Diamond Blade 230mm x 22.2mm (529EN)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
General purpose disc cutter diamond blade for cutting through stone, concrete, and tiles. Its durable construction ensures clean and precise results. Large 10mm segment height keeps the blade sharper for longer.
- For Disc Cutters
- For General Masonry Including Natural Stone, Concrete, Reinforced Concrete, Engineering Brick & Granite
- Sintered
- For Wet & Dry Use
- Large Segment Height for Blade Life
- Size Fits Most Compatible Disc Cutters
- Diamond Blade Ensures Clean & Smooth Cuts
View all: Evolution Diamond Blades
General purpose disc cutter diamond blade for cutting through stone, concrete, and tiles. Its durable construction ensures clean and precise results. Large 10mm segment height keeps the blade sharper for longer.
- For Disc Cutters
- For General Masonry Including Natural Stone, Concrete, Reinforced Concrete, Engineering Brick & Granite
- Sintered
- For Wet & Dry Use
- Large Segment Height for Blade Life
- Size Fits Most Compatible Disc Cutters
- Diamond Blade Ensures Clean & Smooth Cuts
View all: Evolution Diamond Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 230 mm |
| Blade Thickness | 2 mm |
| Brand | Evolution |
| Circular Blade Type | Diamond Segmented Blade |
| Compatible Tool Type | Disc Cutters |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 6650 rpm |
| Model Name | D230SEG-CS |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Segmented Diamond Blade |
| Suitable Cutting Application | Masonry |
| Suitable Sawing Material | General Masonry Including Natural Stone, Concrete, Reinforced Concrete, Engineering Brick & Granite |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |
| z1 - UK Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Venture One, Longacre Close, Holbrook Industrial Estate, S20 3FR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Evolution Power Tools SAS, 61 Avenue Lafontaine, Bordeaux, Carbon-Blanc, 33560, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |