Refurb Erbauer ERI1112SDR 18V Li-Ion EXT Brushless Cordless Detail Sander - Bare (780EX)
Erbauer EXT 18V detail sander featuring a V2 brushless motor to deliver fast material removal and a flawless finish on intricate projects. No load speed 10,500/min. Low-profile design with soft over-mould grip ensures comfort and control, whilst reduced vibration allows longer, more comfortable sanding sessions with reduced fatigue. Sanding plate with hook and loop fastening enables quick and easy sandpaper changes for optimal productivity. Also features high-efficiency dust collection system to keep the workspace clean during sanding work, and dust-sealed switch for durability.
- Single-Speed
- Hook & Loop Fixing
- Dust Bag
- On/Off Switch
- Soft-Grip Handle
- Dust-Sealed Bearings
- Brushless Motor
- Vibration Control
- Dust Seal Switch To Prevent Switch Failure
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Detail Sanders
Erbauer EXT 18V detail sander featuring a V2 brushless motor to deliver fast material removal and a flawless finish on intricate projects. No load speed 10,500/min. Low-profile design with soft over-mould grip ensures comfort and control, whilst reduced vibration allows longer, more comfortable sanding sessions with reduced fatigue. Sanding plate with hook and loop fastening enables quick and easy sandpaper changes for optimal productivity. Also features high-efficiency dust collection system to keep the workspace clean during sanding work, and dust-sealed switch for durability.
- Single-Speed
- Hook & Loop Fixing
- Dust Bag
- On/Off Switch
- Soft-Grip Handle
- Dust-Sealed Bearings
- Brushless Motor
- Vibration Control
- Dust Seal Switch To Prevent Switch Failure
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Detail Sanders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Sanders |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ERI1112SDR |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Orbit Diameter | 1.6 mm |
| Orbits Per Minute | 10,500 opm |
| Pack Size | 1 |
| Paper Fastening Type | Hook & Loop Fixing |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 155 mm |
| Product Type | Detail Sander |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Sanding Surface Length | 150 mm |
| Sanding Surface Width | 100 mm |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Tool Weight without Battery | 0.63 kg |
Product Contents
ERI1112SDR, vacuum adaptor, dust bag and sanding papers (3).