Refurb Erbauer EGT18-Li 18V 1 x 5.0Ah Li-Ion EXT Brushless Cordless Grass Trimmer (258RA)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Lightweight and easy-to-use brushless garden trimmer for areas where lawn mowers cant reach. Bump feed gives added protection, while Keep Cool technology prevents cells from overheating. Features split straight shaft and D-handle.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- Fixed Line Head
- 60min Charge Time
- D-Handle
- Without Edging Facility
- Split Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
View all: Erbauer Grass Trimmers
Lightweight and easy-to-use brushless garden trimmer for areas where lawn mowers cant reach. Bump feed gives added protection, while Keep Cool technology prevents cells from overheating. Features split straight shaft and D-handle.
- 1 x 5.0Ah Li-Ion Battery
- Fixed Line Head
- 60min Charge Time
- D-Handle
- Without Edging Facility
- Split Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
View all: Erbauer Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Fixed Line Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 94.2 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2 mm |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 30 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | D-Handle |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | EGT18-Li |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 94.2 cm |
| Product Type | Grass Trimmer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight with Battery | 5.2 kg |
| Vibration Level | 3.907 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |