Refurb DEWALT DWST1-81079-GB 230V or 10.8/14.4/18V DAB / AM / FM TSTAK Site Radio (767TF)
DEWALT TSTAK site radio provides robust audio for busy construction sites and demanding workshops. The durable jobsite radio offers DAB, FM, and AM reception, ensuring access to a wide range of stations. Can be controlled remotely via mobile app. Featuring a powerful 4 x tweeters and 2 x subwoofer speakers with 100dB volume, it delivers high-quality sound across the workspace. Connectivity includes Bluetooth for streaming music from mobile devices, alongside USB and Aux inputs. Designed for challenging environments, the radio is both impact and water-resistant, making it a reliable choice for builders and electricians. Mains or battery-powered (batteries sold separately), it integrates seamlessly with any TSTAK module for easy transport and storage.
- For Indoor & Outdoor Use
- Mains or Battery-Powered (Includes Plug but No Battery)
- Playback via Bluetooth / USB / Aux Input
- 4 x Tweeters & 2 Subwoofers Speakers on Board
- Impact-Resistant
- LED Display for Power, Duration & Clock
- Full Colour Display
View all: DEWALT Radios
DEWALT TSTAK site radio provides robust audio for busy construction sites and demanding workshops. The durable jobsite radio offers DAB, FM, and AM reception, ensuring access to a wide range of stations. Can be controlled remotely via mobile app. Featuring a powerful 4 x tweeters and 2 x subwoofer speakers with 100dB volume, it delivers high-quality sound across the workspace. Connectivity includes Bluetooth for streaming music from mobile devices, alongside USB and Aux inputs. Designed for challenging environments, the radio is both impact and water-resistant, making it a reliable choice for builders and electricians. Mains or battery-powered (batteries sold separately), it integrates seamlessly with any TSTAK module for easy transport and storage.
- For Indoor & Outdoor Use
- Mains or Battery-Powered (Includes Plug but No Battery)
- Playback via Bluetooth / USB / Aux Input
- 4 x Tweeters & 2 Subwoofers Speakers on Board
- Impact-Resistant
- LED Display for Power, Duration & Clock
- Full Colour Display
View all: DEWALT Radios
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Cable Length | 1 m |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Display Type | LED Display for Power, Duration & Clock |
| Frequency Band | DAB / AM / FM |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| IP Rating | IP54 |
| Impact Resistant | Impact-Resistant |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DWST1-81079-GB |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Product Depth | 350 mm |
| Product Height | 130 mm |
| Product Type | TSTAK Site Radio |
| Product Width | 440 mm |
| Radio Connectability | Bluetooth / USB / Aux Input |
| Radio Type | DAB |
| Speaker Volume | 100 dB |
| Total Product Weight | 6 kg |
| Water Resistant | Water-Resistant |