Refurb DEWALT DWD024K-LX 701W Electric Percussion Drill 110V (778RY)
The DEWALT DWD024K-LX percussion drill is a compact tool with excellent power to size ratio. It features a single-speed variable gearbox, as well as a reverse setting for backing out of drill bits and removing screws safely. The rubber-coated grip means you can comfortably use the tool for long periods of time, and at 3.1kg the drill is light and easy to handle. The DEWALT DWD024K-LX is capable of drilling through masonry, wood and steel with a maximum no load speed of 2800rpm and it comes with a heavy duty carry case that prevents everyday wear and tear.
- 701W
- Single-Speed Variable & Reverse
- 13mm Keyed Chuck
- Lock-On Switch
- All-Metal Gearbox
- Rubber-Coated Grip
- Replaceable Carbon Brushes
View all: DEWALT Percussion Drills
The DEWALT DWD024K-LX percussion drill is a compact tool with excellent power to size ratio. It features a single-speed variable gearbox, as well as a reverse setting for backing out of drill bits and removing screws safely. The rubber-coated grip means you can comfortably use the tool for long periods of time, and at 3.1kg the drill is light and easy to handle. The DEWALT DWD024K-LX is capable of drilling through masonry, wood and steel with a maximum no load speed of 2800rpm and it comes with a heavy duty carry case that prevents everyday wear and tear.
- 701W
- Single-Speed Variable & Reverse
- 13mm Keyed Chuck
- Lock-On Switch
- All-Metal Gearbox
- Rubber-Coated Grip
- Replaceable Carbon Brushes
View all: DEWALT Percussion Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Capacity Masonry | 16 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 25 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyed Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 3.1 kg |
| Drill Handle Type | Rubber-Coated Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-47600 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DWD024K-LX |
| No Load Speed | 0-2800 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 701 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Length | 255 mm |
| Product Type | Percussion Drill |
| Switch Type | Lock-On Switch |
Product Contents
DWD024K-LX, chuck key, multi-position side handle, depth stop and heavy duty carry case.